Program

Producții recente din 14 țări, premiate la nivel național și internațional, spații de proiecție diverse, atât outdoor, cât și indoor, evenimente conexe (expoziții, dezbateri, concerte, ateliere de film), pregătite să împlinească pofta de cultură.
Competitiv și tematic, Central European Film Festival se conturează în acest an într-un dialog la nivel interetnic și intercultural prin intermediul filmelor selecționate, dar și întâmplărilor artisitice conexe care vin în sprijinul acestora. 
„Cultura minorităților”, nucleul în jurul căruia gravitează ediția din acest prim an, se referă atât la etnie, cât şi la rasă, religie, confesiune, sex sau orientare sexuală, promovând astfel toleranța ca valoare fundamentală.

Pregătește-te, așadar, pentru explorare, căutare, contemplare!

Program download

CEFF aduce din 3 până în 9 septembrie, povești frumoase și puternice ce vor fi proiectate cu access liber în Piața Libertății, Cinema Timiș, Sala 2 a Teatrului Național și pe alte scene satelit.

Descarcă PDF
3
17:00
r. Cristi Puiu, România 2016
21:00

Cocoșul Decapitat

r. Radu Gabrea, România, Germania 2008
21:00
Deschiderea festivalului
4
11:30

Colocviu : Banatul Timișoarei, multi- și interculturalitate în contextele românesc și european

15:00
r. Antonio Nuić, Muntenegru, 2015
16:00
Expoziție
16:00
r. Radu Gabrea, România, 2012
17:00
r. Petr Kazda, Tomás Weinreb, Cehia, 2016
18:00
r. Besnik Bisha, Albania, 2007
20:00
r. Dan Wolman, Israel, 2010
20:30
r. Filippos Koutsaftis, Grecia, 2000
20:30
r. Elias Demetriou, Grecia, 2015
21:00
21:00
5
16:00
17:00
r.Mirjana Karanovic, Bosnia-Herțegovina, 2016
18:00
r. Joseph Seiden, SUA, 1939
20:00
r. Csaba Bereczi, Ungaria, 2016
20:30
r. Gheorghe Șfaițer, România, 2001
20:30
r. Agnieszka Holland, Polonia, 2016
21:00
r. Milos Radovic, Serbia, 2016
6
15:00
r. Barbara Eder, Austria, 2015
16:00
r. Joseph Green, Konrad Tom, Polonia, 1938
17:00
r. Ralitza Petrova, Bulgaria, 2016
18:00
r. Marc Shaffer, SUA, 2013
20:30
r. Toma Enache, România, 2015
20:30
r. Catrinel Dănăiață, România, 2016
20:30
21:00
r. Magnus von Horn, Suedia-Polonia, 2015
23:30

Șuetă muzicală cu D.J. K-Lu

7
12:00
r. Radu Gabrea, România, 2008
15:00

Prezentare Europa Creativă cu Valentina Miu

15:00
r. Jan Hrebejk, Slovacia, 2016
16:00
r. Radu Gabrea, România, 2006
17:00
r. Rajko Grlic, Croația, 2016
17:00

Lansare de carte „Biografia unei opere, Radu Gabrea” de Călin Stănculescu

18:00
r. Radu Gabrea, România-Ungaria, 2009
18:00
r. Radu Gabrea, România, 2013
20:00
r. Radu Gabrea, România, 2010
20:30
r. Nenad Milosevic, Serbia, 2016
20:30
r. Goran Radovanovici, Serbia, 2015
20:30
r.Nikola Majdak, Iugoslavia, 1969
21:00
r. Stephanie di Giusto, Franța, 2016
8
11:30

Despre scenariul de film-un dialog cu Răsvan Popescu și Alexandru Maftei

16:00
r. Jordan Todorov, Bulgaria, 2010
17:00
r. Ferenc Török, Ungaria, 2016
18:00

Lansare de carte, „Peștele cu aripi”, de Răsvan Popescu

18:00
r. Max Nosseck, SUA, 1940
20:30
r. Goran Trenchovski, Macedonia, 2016
20:30
r.Joao Paolo Cuenca, Brazilia, 2015
21:00
r. Emir Kusturica, Serbia 2016
21:00
Selecție de scurtmetraje prezentate în parteneriat cu TIMISHORT
9
18:00

Lansare de carte, „Pseudokinematikos 3 : Între Viață și Filme”, de Marian Sorin Rădulescu și proiecție de scurtmetraj „Chers Amis” de Valeriu Andriuță

21:00

Proiecția filmului câștigător al secțiunii competiționale

Gala de închidere CEFFTm