Program

Secțiunea competițională din acest an reunește 8 filme din țări central, sud-est europene și nu numai, iar cea panoramică, 6 producții și coproducții din țări nordice și din Statele Unite ale Americii. 

Păstrând algoritmul din 2017, Festivalul de Film Central European (CEFFTM 2018) aduce aproape de iubitorii de film și o serie de evenimente conexe-expoziții/instalații, lansări de carte și concerte. Aceste evenimente conexe sunt conectate și ele Centenarului. 

CEFFTM 2018

Atât proiecțiile, cât și evenimentele conexe din acest sunt concentrate în jurul temei Uniri/Despărțiri.

Pregătește-te, așadar, pentru explorare, căutare, contemplare!

29
17:00
r. Éva Gárdos, Ungaria 2017
18:00

Vernisaj Expoziție Afișe

Radu Gabrea
18:30

Vernisaj Instalație media Marele Război (Read and Screen) -

curator Sanda Vișan
19:00

Requiem for Mrs. J - film în competiție

r. Bojan Vuletic, Serbia 2017
21:00

Gala de Deschidere a CEFFTm & Cine-concert Implant pentru Refuz

30
12:00

Expoziție Afișe

Radu Gabrea
12:00

Vernisaj Instalație media Marele Război (Read and Screen)

17:00
r. Kasia Adamik, Polonia, 2017
19:00
r. Ilian Djevelekov, Bulgaria, 2017
21:00

Bohema filme Timisoara (in cadru programului- viitoare capitale culturale europene)

Recviem pentru efemeride și Novi Sad
21:30

Racer and the Jailbird - Avanpremiera - proiecție Panorama

31
17:00

Granița - film în competiție

17:30

Memoria cinematografică a Marelui
Război (1914-1916 și 1917-1918)

Andreea Mâniceanu
19:00

Luna lui Jupiter - film în competiție

20:30

Filme Studențești

21:30

Coborâm la prima - Avanpremiera - Panorama

r. Tedy Necula, România, 2018
1
11:00

În căutarea lui Mircea Veroiu

lansare de carte Marian Rădulescu și proiecția filmului Fefeleaga
12:00

Expoziție Afișe Radu Gabrea
Instalație media Marele Război (Read and Screen)

17:00

Minerul - film în competiție

17:00

Uniri/ Despărțiri/ Migrație

Prof. Dr. Radu Carp și Smaranda Vultur
19:00

Un pas in urma serafimilor

20:30

Pădurea spânzuraților

21:30

Proiectul Florida - Panorama

21:30

Utoya 22 iulie

2
12:00

Expoziție Afișe Radu Gabrea
Instalație media Marele Război

Radu Gabrea + (Read and Screen)
20:30

Gala de premiere

21:00

Cinefilia Tanguera

21:30

Jeune femme